Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 02.03.2004
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: A román parlamentnek benyújtott autonómiatervezetről és önkéntes sírásóiról
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/2004/4en-09t.htm


 

A székelyföldi autonómiatervezet nem hajtja a szélsőséges nacionalista erők malmára a vizet – szögezte le Toró T. Tibor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Temes megyei képviselője, a belső ellenzék egyik vezéralakja, aki elutasítja azt a véleményt is, miszerint e tervezet parlamenti előterjesztésének rossz az időzítése.
Toró egyike annak a hat RMDSZ-képviselőnek, akinek aláírásával benyújtották a román képviselőházban a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által kidolgozott székelyföldi autonómiastatútum-tervezetet. Az MTI-nek csütörtökön adott nyilatkozatában Toró elutasította az RMDSZ parlamenti frakciói által megfogalmazott kifogásokat. Az RMDSZ-es képviselők és szenátorok nyilatkozatukban úgy vélték: a választási kampány kezdetén ez a kezdeményezés csak a szélsőséges román nacionalisták számára gyűjt szavazatokat, lehetőséget ad a magyarellenes retorika felerősödésére. Toró viszont – aki egyben az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) egyik alelnöke – úgy látja: a mostani kampányban a román pártok nem a nacionalista kártya kijátszására törekednek, inkább a korrupcióra, a reformok megrekedésére, az igazságszolgáltatás átpolitizálására, a sajtószabadság megsértésére, az emberi jogok helyzetére, a gyermekek jogaira összpontosítják figyelmüket. A képviselő szerint egyébként az elmúlt nyolc esztendő azt bizonyítja, hogy az autonómia kérdésének felvetése "sohasem időszerű, és mégis mindig időszerű". Az autonómiapolitikát sürgetők mostanra teremtették meg a tervezet megszületésének a feltételeit. Ugyanakkor soha nem volt olyan kedvező a nemzetközi politikai helyzet, mint most – véli a politikus, emlékeztetve: az Európai Unió jelenleg Románia európai integrációs politikáját vizsgálja felül. Toró úgy tartja: ebbe a folyamatba kellene becsempészni az autonómia kérdését és a kisebbségi kérdéscsomagot.
Ami az autonómia ügyét illeti, ezzel kapcsolatban az említett RMDSZ-nyilatkozat aláírói emlékeztettek arra, hogy a szövetség még 1993-ban kidolgozott egy törvénytervezetet, s annak számos előírása – mint állítják – az eltelt több mint tíz év alatt különböző törvényekben szabályozást nyert. Toróék ezzel szemben úgy vélik: az a tervezet nem az autonómiáról szólt, pusztán a nyelvhasználat kiszélesítéséről, benyújtása után pedig "elfeküdt" a parlamentben. Nem igaz, hogy az RMDSZ az elmúlt években az autonómiáért harcolt volna. Legfeljebb nyelvhasználati jogokért szállt síkra, és egy kétségtelenül fontos kérdésben, a tulajdonjog visszaállításának terén ért el részleges eredményeket.
Senki nem ígérte, hogy az autonómia ügyét ezzel a törvénytervezettel meg lehet oldani – mondja Toró T. Tibor, aki szerint annak benyújtása után az új parlamenti szabályok szerint nem lehet elkerülni a megvitatását. A kérdést a jövőben is állandóan napirenden kell tartani – fűzte hozzá a képviselő.

*

Borsos Géza, a Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottságának tagja kijelentette: a Székelyföld autonómia-törvénytervezetével szembeni leginkább ellenséges kampányt az RMDSZ kezdte meg. A párt a statútum parlamenti benyújtásának időpontját pillanatokkal megelőzve máris elítélően és zavart keltően nyilatkozott. Csak sajnálni lehet, hogy elkötelezettsége a kormánypárttal szemben olyan bizonyítási kényszerbe kergeti a mai RMDSZ-vezetőséget, amely erősebbnek bizonyul nemzeti kötődésénél, és elsőként, a kormánypártot, sőt a Nagy-Románia Pártot is megelőzve igyekszik megtámadni a tervezetet, diszkreditálni az autonómia eszméjét. Lassan világossá válnak az álláspontok, lehullnak az álarcok! – fogalmazott a politikus, aki mindezek ellenére egy "székelysorsfordító esztendőnek" reméli a 2004-es évet.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.